Team Sonic Racing

Team Sonic Racing

Sonic hayranlarının merakla beklediği oyun sonunda geliyor. V3 2017-18 de 2018 yılının son çeyreğinde piyasaya süreceği açıklanan Team Sonic Racing 4 platform için piyasaya sürülmek üzere 21 Mayıs 2019 tarihine ertelenmişti hatırlayacağınız üzere. Yayınlanmasına çok az bir süre kala hayranlarının merakla beklediği oyuna gelin şöyle bir göz atalım.

Öncelikle biraz Sonic the Hedgehog serisinin geçmişine bir bakalım. Sonic Team Racing ilk oyunu 1991’de Sega Genesis için piyasaya sürülmüş olan Sonic serisinin bir yan kolu ve daha 1 kilometreden Crash Team Racing ile Mario Kart’ı hatırlatıyor. Diğer taraftan bu serinin gördüğü ilk yarışı oyununu da değil. Zira Sonic yarış oyunlarının ilki olan Sonic Drift de 1994 yılında Game Gear için için piyasaya sürülmüştü.

Gelelim Team Sonic Racing‘e. Kendisine baktığımızda gözümüze çarpan şey takım odaklı bir boyun olması. Serinin yapımcısı Takashi rizuka kendisiyle yapılan bir röportajda istedikleri şeyin tam olarak da bu olduğunu açık bir şekilde ifade etti. Oyun, yapım aşamasında yarış oyunlarının genelinde kendi içinde bireysellik ve bir olmak üzerine kurulu olduğunu fark etmişler, bu durum kafalarını bozmuş olacak ki nihayetinde takım oyununu ön planda olduğu bir oyun tasarlamışlar. Peki bu nasıl olacak? Bunun için oyuna item Exchange, slipstream boost gibi özellikler eklemişler ve en önemlisi de kazanmak için takım arkadaşlarınızın da iyi puan alması gerekiyor. Yani siz rakiplerinize toz yuttursanız da oyun sonunda kupayı tutan sizin takımınız olmayabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi oyun hem grafiksel hem de yapısal olarak Crash Team Racing oldukça benziyor.

Oyunda multiplayer modunun ağır basacağı bir tasarım benimsenmiş demiştik. Araya bir de hikaye modu sıkıştırmayı ihmal etmemişler. Bu hikaye modunda sevgili kirpimiz Sonic’in neden arabaya atlayıp yarışlara katıldığını bizzat oynayarak öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra, yerel ağ üzerinden 4 oyunculu, Split screen 12 oyunculu çevrimiçi multiplayer, Grand Prix modu zaman yarışı gibi pek çok oyun modu bulunmakta. Oyunda sonic dünyasından 15 karakter ile yarışabiliyoruz. Karakterlere atanmış belirgin özellikler var. Bunlar hız, teknik ve güç. Her takımda bu özelliklerden birine sahip 3 karakter bulunmakta. Sizde bu karakterlerden birini seçip yarışlara katılabiliyorsunuz. Bu özellikler yarışma biçimlerini kullanmaları gereken güçleri de etkiliyor. Örneğin oyunda Sonic’in yeteneği hızken ve Regue’nin teknik. Sonic yanlama yaparak bonusu kazanırken, regue virajları daha hızlı dönebiliyor.  Takım içerisinde toplanan güçlendiriciler aynı anda aktif edilirse, güçlendirici etkisi daha uzun sürüyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi oyunda her şey takım odaklı. Bunu gerçekten de onun her noktasında hissedeceğiz gibi görünüyor. Oyun içerisinde bulunan item Exchange özelliği ile yarış esnasında takım arkadaşlarımızdan item talep edebiliyor, bunların değiş tokuşunu yarışın ortasında gerçekleştirebiliyoruz. Bir de slipstream boost var ki onu biraz anlatmak gerek. Efendim yarışırken her araba arkasında bir ışık hüzmesi bırakıyor. Sizde takım arkadaşınızın arkasında bıraktığı Işık hüzmesinden, giderseniz inanılmaz bir hızlanma etkisi yaratıyor ve rakibinizin yanında vınnn diye geçip gidiyorsunuz. Yine Sonic oyunlarının olmazsa olmazı olan halkalar oyunda mevcut bunları toplayarak genel puanımızı yükseltebiliyoruz. Bunların yanı sıra oyunda ilerledikçe gerek arabamız gerekse karakterimize çeşitli özelleştirmeler gerçekleştirebiliyoruz.

Tüm bunlara rağmen, bir noktadan sonra kendini tekrar edecek bir oyun gibi görünüyor. Bakalım çıksında oynayalım.

Yapım : Sumo Digital

Dağıtım : SEGA

Tür : Yarış

Platform : PC, PS4, XONE, Switch

Team sonic racing oyununu indirip oynayabilmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

team sonic racing indir

Her Oyunu Oyna
araba oyunları araba oyunu oyna araba yarışı beceri oyunları en güzel oyunlar en güzel oyunlar oyna en iyi oyunlar her oyunu oyna io oyunları oyna online oyunlar oyunlar oyna oyun oyna savaş oyunları oyna savaş oyunu oyna süper mario oyunu oyna yarış oyunları
Kapat
Kapat