Süper Mario Oyunları

Süper Mario Oyunları

Süper Mario Oyunları orta yaş kesimin çocukluk hatıralarını canlandıracak, onları geçmişe götürüp nostalji yaptıracak oyunların başında geliyor desek yanılmış olmayız sanırım. Çünkü nasıl bugün çocuklar online oyunlar ile büyüyorsa o zamanda çocuklar atari salonlarında yada tv ye kurulan oyun konsollarında süper mario oyunları oynayarak büyüdüler ve prensesi kötü canavarların elinden kurtardılar. Süper mario oyunları oynayan o çocuklar mantar yiyerek büyüdüler ve güçlendiler. Şimdi gelelim Süper mario oyunlarının doğuşuna.

Süper Mario Oyunlarının ilki , Bros. Nintendo tarafından 1985’te piyasaya sürülen bir video oyunudur. Süper mario oyunları, baş kahramanı Mario’nun yarattığı popülerlik sayesinde halk arasında kısaca Süper Mario olarak bilinir. Super Mario Oyunlarında kurgusal olarak yaşadığı ülkenin prensesi olan Prenses Peach’i kurtarmaya çalışmaktadır. Bunu yaparken A ve D tuşlarını kullanarak ileri geri gidip, 2 tuşu ile zıplayarak canavarları atlatıp prensese daha fazla yaklaşmalısınız. Süper mario oyunları bu şekilde başladı fakat bizim çocukların süper mario oyunları ile tanışması daha çok atari salonu olarak bilinen fakat aslı arcade oyun salonlarında başladı. Burada atari kelimesi hakkında da bilgi vermek istiyorum çünkü atari ile tanışan o nesil arasında çok bilinen yanlışlar vardı. Bunlardan ilki atari japonca bir kelime ve anlamı hücum demektir ve aslında atari 8 bit döneminden itibaren commodore, amstrad, spectrum, sinclair ve apple arasındaki rekabete birinci derecede katılmış bir bilgisayar markasıdır. Bu markanın ürettiği oyun konsollarında oynanan oyunların tümü farklı geliştiriciler tarafından üretilmiş olsa dahi Atari oyunları adıyla anılmıştır. Bunun nedeni ise vakti zamanında ev oyuncularının Atari’den farklı alternatif bir konsol sahibi olmayışıydı. Playstation ve benzeri oyun konsolları Atari’den çok daha sonra çıkış yapmış ve fiyat olarak Atari’ye oranla fazlasıyla yüksek etiket değerlerine sahip olmuştu. İşte bu oyun konsollarında oynanan oyunlardan en popülerleri süper mario oyunlarıdır.  Oynanışı da oldukça basit olan bu oyun o zamandan bu zamana milyonlarca kişi tarafından oynanarak hit bir oyun haline gelmiştir.

Sizde bu oyunu oynamaktan zevk alıyorsanız sitemizdeki mevcut süper mario oyunları arasında bir tercih yaparak istediğiniz süper mario oyunlarından birini oynayabilirsiniz. Aşağıda bu flash oyunlardan bazılarını tıklayarak oynayabilirsiniz.

Klasik süper mario oyunu oyna 

Mario traktörü

Süper mario zorlu macera

Madenci mario

Mafya mario

Gördüğünüz gibi süper mario oyunları zamanla bir çok farklı tema ile karşımıza çıkmış ve kendini sevdirmiş nadir oyunlardan biridir. Bu sebeple bu tema birçok farklı platformlarda karşımıza çıkmış, oyun konsollarında başlayan macera ilk önce masaüstü bilgisayarlara daha sonra laptop ve en son olarak da mobil cihazlara taşınmıştır. Balon patlatma oyunları hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Her Oyunu Oyna
araba oyunları araba oyunu oyna araba yarışı beceri oyunları en güzel oyunlar en güzel oyunlar oyna en iyi oyunlar her oyunu oyna io oyunları oyna online oyunlar oyunlar oyna oyun oyna savaş oyunları oyna savaş oyunu oyna süper mario oyunu oyna yarış oyunları
Kapat
Kapat