MechWarrior 5: Mercenaries

MechWarrior 5:  Mercenaries

İnsanlık tarihinde hayal edilmiş en absürt silahlar nedir diye sormadan hiç duraksamadan Mech’ler derim. Nedenini de hemen açıklayayım. Her biri 20 katlı apartman boyutunda olan bu savaş makineleri devasa kütleleriyle hem kolay hedef olurken hem de uçmaz kaçmaz kısıtlı özellikleriyle dar hareket kabiliyetine sahip hiç de efektif olmayan makineler. Yani düşünün apartman boyutunda devasa bir savaş makineniz var ama onu üretmek, geliştirmek için harcanan mesainin, enerjinin, mühendislik çabasının çoğu onu koruma, onu hızlandırmak, onu güçlendirmek yerine ona insana benzer ayak mekanizması yapmak için feda edilmiş. Arkadaşı uçuramıyorsunuz, üzerinize gelen roketlerden, mermilerden, ateşten kaçamıyorsunuz, devasa bir yapınız olduğu için öyle arazide ağacın, taşın, kayanın, arkasına saklanmakta mümkün değil. Ama işte dönüp bakıyorsunuz, bütün dünya delicesine, çılgıncasına, büyük bir heyecanla bu savaş makinelerini hayal ediyor. 20 yıldır oyunları yapılıyor, filimleri yapılıyor, içinde Mech olan herşey delice ilgi görüyor. Woltran’ı mı dersiniz, Battletech’i mi dersiniz, Mech Commender’i mi dersiniz, hayatımız hep bir Mech hayranlığı içinde geçiyor. Yaşınız bu öykülere yetişmiyorsa youtube’de Battletech C64 anahtar kelimesiyle bir arama yapıp, 80li yıllarda bu video oyunlarının ortalığı nasıl kasıp kavurduğunu bir hayal etmeye çalışın. Hatta bu Mech sevdası öyle büyük bir tutku ki, sırf Mech hayranları için ABD’de MechCon ismi ile dev bir Mech fuarı yapılıyor, bu fuarda Mech konulu filmler, video oyunları, kitaplar, romanlar, oyuncaklar ve hatta gerçek boyutlu mekanik replikalar, çalışan modeller tanıtılıyor.

Şimdi bu kadar kötüledim ama bu Mech hayranlarından biride benim. 80li yılların sonunda, değerli harçlıklarımı Türkiye’de çok zor bulunan pahalı joystick’ler almak için harcardım. Çünkü, MechWarrior en güzel çift joystick ile oynayabiliyorduk. MechWarrior serisi işte o kadar eski bir seri ve nihayet 5. Oyunu ile karşımızda.

Pirhanha Games’in Eylül 2019’da piyasaya çıkartacağını duyurduğu MechWarrior 5:  Mercenaries, doğal olarak serinin en güzel oyunu olacak. İsminden de anlaşılacağı üzere paralı asker görevlerine odaklanacak gibi görünen Mercenaries ile oyuncular bir grup paralı askeri yönetecek elindeki Mech’lerin tamirini, bakımını, geliştirmelerini yapacak. Savaş alanından topladığı ganimetlerle gelir elde edecek ve daha güçlü Mech’lerle daha tehlikeli görevlere çıkacak.

Aynı kurgu, geçen yıl yeniden yorumlanıp piyasaya çıkan Battletech’de de kullanıldı. Oyuncu, kendisine sunulan paralı asker kontratları arasında seçim yaparak aldığı görevleri bitirmeye çalışacak. Elbette bu sırada bir paralı asker şirketini yönetmek zorunda olduğu içinde kaynak yönetimini de dikkate almak zorunda olacak. MechWarrior hem online hem de 4 oyunculu CO-OP imkanı sunacak. Zaten MechWarrior dünyasını online olarak deneyimlemek istiyorsanız MechWarrior Online oyunu yıllardır oyuncuların ilgisini çekmeye devam ediyor. Ancak neyse ki, Pirhanha Games, MechWarrior’un ruhunu unutmamış ve oyuna çok güzel bir tek kişilik hikaye eklemiş. Benim gibi, bu evren öykülerini seven adamlarda MechWarrior’dan keyif alacak gibi görünüyor. Şimdilik MechWarrior 5:  hakkında çok detayla bilgiye sahip değiliz ama 80lerden beri devam eden bu güzel serinin 5. Oyununu takip ediyor ve tüm gelişmeleri sizinle paylaşıyor olacağız. Mech dediğimiz makineler taktik bakış açısıyla ne kadar saçma da olsa, bunlarla etrafta koşup sağa sola çarpa çarpa binaları yıka yıka savaşmak hala çok eğlenceli ve MechWarrior 5’de bu hissi çok güzel yansıtacak gibi görünüyor.

Her Oyunu Oyna
araba oyunları araba oyunu oyna araba yarışı beceri oyunları en güzel oyunlar en güzel oyunlar oyna en iyi oyunlar her oyunu oyna io oyunları oyna online oyunlar oyunlar oyna oyun oyna savaş oyunları oyna savaş oyunu oyna süper mario oyunu oyna yarış oyunları
Kapat
Kapat