Kral Şakir Oyunları

Kral Şakir Oyunları

Grafi2000 çatısı altında 1999’dan bu yana sayısız eğlenceli hikâyeye imza atan Varol Yaşaroğlu ile beyazperdede boy göstermeye hazırlanan filmi Kral Şakir Oyun Zamanı’nı konuştuk.

Cartoon Network ekranlarına ilk kez geldiği 23 Nisan 2016’dan bu yana kitap ve dergi gibi farklı mecralarda rüştünü tekrar tekrar ispatlayan Kral Şakir, 11 Mayıs’ta animasyon severlerle buluşacak.

“Açıkçası kendimize çok güveniyoruz. Kral Şakir’in dünyadaki benzerlerinden aşağı kalır yanı olmadığını hatta fazlaları bile olduğunu düşünüyorum” diyen Varol Yaşaroğlu ile Noel Dayı’ya dek uzanan nostaljik sohbetimize buyurun.

İsmail Türkmen Kral Şakir Oyun Zamanı’nı izlediğinde ne hissetsin istiyorsunuz?

Aaa çok güzel… Aslında Fırıldak Ailesini izledi, onu galaya da çağırmıştık. Acayip duygulandı ve “Varol hayatının geldiği noktada ne kadar etkili olduğumu görebiliyorum ve bundan çok mutlu oluyorum” dedi. Kendisi “bilgisayarcım” diye bahsettiğim, Photoshop’la ve aslında animasyonla tanışmama vesile olan kişidir. Bana bilgisayarda yapabileceklerimi ilk kez gösterdiği günün akşamında uyuyamamış, “Evet bu benim hayatımı değiştirecek. Yapabileceklerimin sınırı yok” demiştim.

Kral Şakir’i beyazperdeye taşıma kararınıza geçelim. Tanışık olduğumuz bu karakteri yeni bir maceraya koymaya nasıl karar verdiniz?

Yıllar içinde pek çok animasyon yaptım. İşlerimden biri olan Fırıldak Ailesi Star’da yayınlandı. Oradaki yayını sonlanınca da internete taşıdık ve ciddi bir hayran kitlesi oluşturduğunu gördük. Sinema fikri de o zaman devreye girdi. Bugünlerde çizgi dizilerin yaygınlaştığını görüyoruz ve bunda küçük kanalların ve özellikle TRT Çocuk’un epey etkisi var. Fakat sinema konusunda hâlâ epey eksiğiz. Kötü Kedi Şerafettin, Köstebekgiller, Fırıldak Ailesi gibi örneklerin sayısı az.

Ben Fırıldak Ailesi gibi zaten markalaşmış, kendine has bir hayran kitlesi edinmiş bir işi BKM’ye getirdiğimde filminin yapılabileceğini, bunun gayet makul bir fikir olduğunu söylediler ve filmi öyle hayata geçirdik. Zaten bizim bu konular için ayırabildiğimiz bütçelere baktığınızda Pixar’lar gibi sıfırdan yaratılan bir dünyayla sinemada yer almamız pek kolay değil maalesef. Orada öyle bir tanıtım yapılıyor ki siz vizyona girmeden bir yıl önce “Hee bak Moana diye bir güçlü prenses karakteri varmış” diyecek duruma geliyorsunuz. Film başarılı oldu ve özellikle çocukların çok ilgisini çektiğini gördük. BKM de bu sebeple devamını yapalım istedi. O noktada da benim önerim Kral Şakir oldu. Çünkü o da markalaşmış, Cartoon Network’de yayınlanan ve 6-11 yaş aralığına hitap eden bir işti.

O yaş grubundaki çocukları televizyonda yakalamak olası bir senaryo. Onları sinemalara getirecek anne-babalar için de bir vaadiniz de olmalı değil mi?

Bu aslında bizim en büyük sevincimiz. Anlatayım. Kral Şakir’in dergisi ve kitabı çıktı, yakın zamanda üçüncü kitabı da çıkıyor üstelik çıkan bu kitaplar çok kısa sürede büyük satış rakamlarına ulaştı. Haliyle ben de bu kitapların imza günlerine gitmeye başladım. Birçok okuyucuyla birebir temas etme şansı buldum. Cartoon Network’ün ağırlıklı kitlesi erkek çocuklar ama bizim Kral Şakir’de gördüğümüz büyük bir kız çocuğu ilgisi söz konusu.

Bunun da ötesinde hem bu birebir görüşmelerde hem de e-posta veya mesajlarla aldığım geri bildirimlerle şunu duyuyorum: “Çocuk gösterdi, izledik; şimdi başından kalkamıyoruz.” Büyükleri de yakaladığımızı, anne-babaların çocuklarıyla birlikte büyük bir keyifle Kral Şakir’i izlediklerini biliyoruz. Argo yok, şiddet yok, diğer yapımlardan hatta yetişkinlere hitap eden Fırıldak Ailesi’nden de epey farklı Kral Şakir. Saf, yenilikçi ve absürt bir mizah anlayışı var.

Bu tip işlerde genelde “Ya çocuk işte, anlamaz. Daha düşük seviyeli espriler de kurtarır, yapalım bebeler eğlensin” gibi bir tavır olabiliyor. Hiç öyle bir derdimiz yok. Espriler de bu anlayışla hazırlanınca anne-baba da gülüyor. Sinema her zaman bir muamma elbette ama bu açıdan bakıldığında Kral Şakir için son derece elverişli göründüğünü söyleyebilirim.

Her Oyunu Oyna
araba oyunları araba oyunu oyna araba yarışı beceri oyunları en güzel oyunlar en güzel oyunlar oyna en iyi oyunlar her oyunu oyna io oyunları oyna online oyunlar oyunlar oyna oyun oyna savaş oyunları oyna savaş oyunu oyna süper mario oyunu oyna yarış oyunları
Kapat
Kapat