CS GO Crosshair Ayarları

CS GO Crosshair Ayarları

Herkese merhaba bu makalemiz cs go crosshair kodları ayarları konusunda olacak. Counter strike global offensive içerisinde hatta diğer tüm savaş oyunlarında başarılı olmak ve rahat bir oyun oynamak için crosshair’in çok büyük bir önemi vardır.

Peki crosshair nedir?

İngilizce karşılığı “artı” olan bu kelime oyunlarda, ki bu genelde bir hedefe bir eylem gerçekleştirilecek olan  oyunlarda daha fazla olur. Örneğin konumuzun temeli olan counter strike global offensive gibi savaş oyunlarında ekranın ortasında duran ve nereye ateş edeceğimizi gösteren bir işarettir. Hala anlamadıysanız aşağıdaki görsele bir bakın derim.

cs go crosshair ayarları nedir

Umarım yukarıda ki görselde crosshairin ne olduğunu size gösterebilmişimdir.. 😀 Ekranda görebildiğiniz bir imleç olması oyun kontrolünüzü çok ciddi bir seviyede arttıracaktır. Bu imlecin sizin ekranda kolayca fark edebileceğiniz bir şekilde olması da bir o kadar oyununuza etki edecektir.

Her oyunda böyle crosshair ayarı yapmak gibi bir şansımız olmaya biliyor. Bazı oyunlarda sadece oyunun bize sunmuş olduğu crosshair ile oynamamız gerekirken bazı oyunlarda da bize seçebilmemiz için bir kaç çeşit imleç sunuluyor. Counter strike global offensive oyuncuları ise bu konuda çok şanslılar çünkü oyunun bize sunmuş olduğu özellikler ile cs go crosshairimizi istediğimiz gibi renklendirebilir, boyutlandırabilir ve şekillendirebiliriz.

Öncelikle cs go crosshair ayarları yaparken kullanabilecek olduğumuz tüm komutların listesini şuraya bir bırakayım.

CS GO Crosshair Ayarları Kodları

 • cl_crosshairstyle
 • cl_crosshairusealpha
 • cl_crosshairalpha
 • cl_crosshaircolor
 • cl_crosshaircolor_r
 • cl_crosshaircolor_g
 • cl_crosshaircolor_b
 • cl_crosshairdot
 • cl_crosshairsize
 • cl_crosshairthickness
 • cl_crosshairgap
 • cl_fixedcrosshairgap
 • cl_crosshair_drawoutline
 • cl_crosshair_outlinethickness

Yukarıdaki liste de görmüş olduğunuz gibi crosshairimizi değiştirmek için yazabileceğimiz bir sürü kod var. İlk bakışta aman Allahım bunlar ne böyle nasıl aklımda tutarım hangisi ne işe yarıyor diyebilirsiniz ama sakin olsun yazımın devamında size kodları tek tek açıklayacağım. Kodların açıklamalarını bitirdikten sonra da size nasıl kod yazmadan crosshair ayarı yapabileceğinizi anlatacağım. Eğer kodları anlamakta güçlük çekecek olursanız bu yöntemle sizde güzel bir crosshaire sahip olabilirisiniz. Haydi başlayalım.

Ama öncelikle son bir bilgi daha vermem gerekiyor. Eğer ki bu ayarları oyun içerisinde yapacaksanız geliştirici konsolunu açmanız gerekmektedir. Kodları oyun içerisinde console ekranına yazacaksınız.

Geliştirici konsolunu açmak için öncelikle aktif etmeniz gerekmektedir. Oyun içerisinde “Seçenekler > Oyun Ayarlarına” girdikten sonra listede bulunan “Geliştirici Modu Etkin” Yada “Geliştirici Konsolu Etkin” ayarını “Evet” olarak değiştirmeniz gerekir. Ardından klavyenizde genelde ESC tuşu alında bulunan ‘e’ tuşuna bastığınızda konsol açılacaktır.

cl_crosshairstyle [1, 2, 3, 4, 5]

cl_crosshairstyle kodu crosshairimizin şeklini belirler  “1, 2, 3, 4 ve 5” değerlerini alır. 1, 2, 3 ve 4 değerlerini girdiğimizde cs go oyunu içerisinde varsayılan olarak ayarlanmış 4 çeşit işaretçiden birini seçmiş olursunuz. Bu oyunun gerçekten çok güzel ve rahat olarak ayarlanmış kendi işaretçileri var. Bunların resimleri aşağıda verilmiştir inceleyip sadece bu kod ile birlikte kendinize bir crosshair seçebilirsiniz.

Bu komuta değer olarak 5 verdiğimiz zaman ise artık diğer cs go crosshair ayarları komutlarını kullanabiliriz. Şimdi sıra diğer komutlarn ne işe yaradığına geldi.
Örnek: cl_crosshairstyle 3 

cl_crosshairusealpha [0, 1]
cl_crosshairalpha [0, …, 255]

Bu kod ekranda ki crosshairin görünürlüğünü yani şeffaflığını ayarlar fakat cl_crosshairalpha  kodunu kullanmadan önce bu kodu kullanmaya izin vermek gerekiyor. cl_crosshairalpha  kodunun çalışmasına izin vermek için önce cl_crosshairusealpha kodu yazılır ve bu koda değer olarak 1 yani aktif değeri verilir. Daha sonra cl_crosshairalpha  kodu yazılır. Bu kod 0 ile 255 sayıları arasında değer alır 0 olarak girildiğinde crosshair tamamen yok olur 255 değeri girildiğinde ise çok net olarak crosshair ekranda kullanılır.
Örnek: cl_crosshairusealpha 1; cl_crosshairalpha  155;

cl_crosshaircolor [1, 2, 3, 4, 5]

1 den 5 e kadar değer alabilen cs go crosshair ayarları kodu olan cl_crosshaircolor işaretçimizin rengini belirleyen koddur. Aldığı ilk 4 rakam oyun tarafından belirlenen standart kodlardır 5 değeri ise ayarlanabilir anlamına gelir. Yani diğer 3 renk kodu ile istediğimiz herhangi bir renk yapabiliriz. Önce şuan açıkladığımız kod ile hangi renkleri yapabileceğimizden bahsedelim ve sonra da diğer 3 renk koduna geçelim.

 • cl_crosshaircolor 1 = Yeşil
 • cl_crosshaircolor 2 = Sarı
 • cl_crosshaircolor 3 = Mavi
 • cl_crosshaircolor 4 = Camgöbeği
 • cl_crosshaircolor 5 = Diğer Ayarlanabilir

cl_crosshaircolor koduna değer olarak 5 atadıktan sonra kullanabilecek olduğumuz 3 adet daha kodumuz olacaktır. Bu 3 kod ile bilgisayar üzerinde bulunan RGB ayarı yapılmaktadır. Yani Kırmızı, Yeşil ve Mavi renklerini belirli oranlarda karıştırarak bir renk elde edebiliriz. Bu 3 kodda 0 ile 255 arası değerler alır bu değerleri ayarlayarak kendinize hoşunuza giden bir crosshair rengi bulabilirsiniz. Aşağıdaki üç kodu kullanabilirsiniz.

 • cl_crosshaircolor_r = Kırmızı renk ayarı
 • cl_crosshaircolor_g = Yeşil renk ayarı
 • cl_crosshaircolor_b = Mavi renk ayarı

cl_crosshairdot [0, 1]

Bu kodu fazla anlatmaya gerek duymuyorum açık ve net olarak cs go crosshair ayarlarından olan ve sadece 0 veya 1 değeri alabilen bu kod cs go nokta crosshair kodudur ve işaretçinizin tam ortasına bir nokta ekler . Eğer kullanabilirseniz bu nokta sayesinde daha keskin ve daha isabetli atışlar yapabileceksiniz.

cl_crosshairsize [0 , …, 100]

0 ile yüz arasında sayısal değer alabilen bu kod counter strike global offensive oyununda crosshairinizin 4 bir tarafında bulunan çizgilerin uzunluklarını ayarlar. Bu koda değer olarak en çok kullanılan rakam 3 dür.

cl_crosshairthickness [0, …, 100]

cl_crosshairsize kodunda olduğu gibi sıfır ile yüz arasında sayısal değer alan bu crosshair kodu sizin işaretçinizin kalınlığını ayarlamanıza yarar. Genelde counter oyuncuları işaretçilerinin çizgilerinin ince olmasını isterler bu daha iyi bir görünüm sağlar ve sizin oyuncuları görmenizi engellemez. Eğer çok kalın bir crosshair yaparsanız ekranda oyuncular işaretçinin arkasında kalıp gözünüzden kaçabilir.

cl_fixedcrosshairgap ve cl_crosshairgap [-100, …, 0, …, 100]

-100 ile 100 arasında değerler alabilen bu iki kod aynı işlemi görür ve şu ana kadar incelemiş olduğum kodların çoğunda ikisi de kullanılmıştır. bu cs go crosshair ayarı kodu sayesinde hedef işaretimizin sol, sağ, üst ve alt olmak üzere 4 tarafında bulunan crosshair çizgilerinin birbirine olan uzaklığını ayarlarız. Bu ayarın varsayılan değeri 0 dır ve ortada hoş bir boşluk bırakır eğer ekrandaki crosshairinizin tam bir “+” işareti olmasını isterseniz bu kod için gireceğiniz değer -3 olabilir böylece ekranın ortasında bir + işareti olur.

Dilerseniz bu değeri daha az yada daha fazla yaparak daha küçük bir artı işareti yapabilirsiniz. Ama bu imleçte dikkat etmeniz gereken en önemli olay işaretçinin alpha yani şeffaflık değeridir eğer işaretçinizde biraz şeffaflık varsa biraz kötü bir görüntü meydana gelebilir. Bu sorunu cl_crosshairusealpha koduna “0” değeri vererek yada işaretçinin çizgi uzunluklarına vermiş olduğunuz değerin üzerine 3 ekleyip bu değerin negatif karşılığını yazarak çözebilirsiniz. Örneğin 10 değerinde bir crosshairsize ayarınız varsa -13 değeri vererek tam bir + yapabilirsiniz.

cl_crosshair_drawoutline [0, 1]

cl_crosshair_drawoutline kodunu kullanarak crosshairimize siyah dış çizgiler atayabiliriz yani crosshairimizin 4 kenarında var olan çizgilerin birde dışını kaplayan çizgiler ekleyebilmeye izin verebiliriz. Bu kodun hemen ardından birde kalınlığı belirleyen komutumuz var bu kodda cl_crosshair_outlinethickness kodudur.

cl_crosshair_outlinethickness [0, 1, 2, 3]

Bu kodun almış olduğu değerlerin crosshair çizgimizin dışına atılmış olan kenarlıkların kalınlığını belirler. Sizinde tahmin edebileceğiniz gibi en ince çizgi 1 en kalın çizgi ise 3 ile eklenir.

Evet anlatacak olduğum tüm kodları anlattıktan sonra şimdi sıra geldi sizler için hazır bir kaç crosshair kodu vermeye. Aşağıda vermiş olduğum kodları kopyalayarak direk konsola yapıştırıp kullanabilirsiniz.  cs go crosshair ayarları konumuzu  burada bitiriyorum bir sonraki yazımı kod kullanmadan crosshair ayarı yapmak hakkında yazmayı düşünüyorum. Şimdilik size iyi eğlenceler heroyunuoyna.com web sitemizi takipte kalmanızı dilerim.

 

# Yeşil Kare Crosshair Kodu

cl_crosshairalpha “255”;cl_crosshaircolor “5”;cl_crosshaircolor_b “50”;cl_crosshaircolor_r “50”;cl_crosshaircolor_g “250”;cl_crosshairdot “0”;cl_crosshairgap “-10”;cl_crosshairsize “1”;cl_crosshairstyle “2”;cl_crosshairusealpha “1”;cl_crosshairthickness “9”;cl_fixedcrosshairgap “-10”;cl_crosshair_outline “0”;cl_crosshair_outline_draw “0”;


Cs go nokta crosshair kodu

cl_crosshairalpha “255”;cl_crosshaircolor “5”;cl_crosshaircolor_b “0”;cl_crosshaircolor_r “0”;cl_crosshaircolor_g “255”;cl_crosshairdot “1”;cl_crosshairgap “0”;cl_crosshairsize “0”;cl_crosshairstyle “2”;cl_crosshairusealpha “1”;cl_crosshairthickness “1”;cl_fixedcrosshairgap “0”;cl_crosshair_outline “0”;cl_crosshair_outline_draw “0”;


 Sarı renkte “+” artı şeklinde crosshair kodları

cl_crosshairalpha “255”;cl_crosshaircolor “2”;cl_crosshaircolor_b “0”;cl_crosshaircolor_r “0”;cl_crosshaircolor_g “255”;cl_crosshairdot “1”;cl_crosshairgap “-11”;cl_crosshairsize “8”;cl_crosshairstyle “4”;cl_crosshairusealpha “1”;cl_crosshairthickness “1”;cl_fixedcrosshairgap “-11”;cl_crosshair_outline “0”;cl_crosshair_outline_draw “0”;


 

Camgöbeği basit güzel bir crosshair

cl_crosshairalpha “255”;cl_crosshaircolor “4”;cl_crosshaircolor_b “250”;cl_crosshaircolor_r “50”;cl_crosshaircolor_g “250”;cl_crosshairdot “0”;cl_crosshairgap “0”;cl_crosshairsize “3”;cl_crosshairstyle “2”;cl_crosshairusealpha “1”;cl_crosshairthickness “0.5”;cl_fixedcrosshairgap “0”;cl_crosshair_outline “0”;cl_crosshair_outline_draw “0”;

CS GO Profesyonel Oyuncular CS GO crosshair kodları

 

Bu yazıda size Counter Strike Global Offensive adlı oyunda profesyonel oyuncuların kullandığı crosshairleri yani cs go crosshair kodları göstereceğim iyi okumalar diliyorum.

Crosshair Aktif Etme
Bu crosshairler profesyonel oyunculara ait crosshair kodlarıdır. Kodları oyunun içine girince konsolu ESC tuşunun altındaki tuşa basıp konsolu açın ve kodları teker teker kopyalayıp konsola yapıştırın. Örneğin böyle;

crosshair.PNG

Verdiğim kodları bunun gibi kopyalayıp yapıştırın.

CS GO Crosshair Kodları Hakkında

Bu crosshairler profesyonel oyunculara ait crosshair kodlarıdır.
Kendinize ait crosshairleri bulduğunuzda yapabilirsiniz, crosshair kullanmak oyunda daha fazla adam vurma avantajı sağlayabilir, mesela bir adamı büyük crosshair ile zor vurursunuz ama küçük veya size göre crosshair bulduğunuzda daha iyi isabet alabilir ve oyunu kazanabilirsiniz, bu sizin iyi oynamanızada bağlıdır. Verdiğim crosshairleri oyunun her modunda kullanabilirsiniz (örneğin tehlikeli bölge, rekabetçi, topluluk sunucuları). Crosshair kodlarının CS GO’nun 1.6 versiyonundan beri var olması süper güzel bir şey. Bu crosshairlerin 2 tanesini kullandım; 1 rekabetçi kazanabildim, 1 yoldaş kazanabildim gerçekten işe yarıyor. Kafaya aim alamıyosun, acemi olduğunda çok işe yarar; acemiler başlangıç seviyesinde kendi isteklerine göre genelde bunları kullanır ve başlangıçta kullanma yüzdesi %83’tür. Kullanmanızı tavsiye ediyorum, eğer acemiyseniz çok çok çok tavsiye ediyorum. Ben rekabetçide şunları yaşadım; ilk başta USP kullanan adam beni vuracakken eğildim ve aniden kafa vurdum, yoldaşta da aynı şey oldu, yani bayağı faydası var.

Bilgi

Crosshairleri CS:GO’nun atölye haritasındanda alabilirsiniz. Crosshairlerinizi seçtiğiniz yerden dışarı çıkınca bir deneme alanı geliyor, küçük bir deneme alanı, daha büyük bir deneme alanı istiyorsanız; Aimbot adlı atölye haritasında deneyebilirsiniz.
Crosshairlerinizi ister atölye haritalarında seçin, ister Topluluk sunucularında veya her modda deneyebilirsiniz.

Crosshair Kodları
Kodları lütfen düzgün şekilde alınız, kodlar doğrudur.

Oyuncu
device
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 1
cl_crosshair_outlinethickness 1
cl_crosshaircolor 2
cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap -1
cl_crosshairsize 3
cl_crosshairstyle  4
cl_crosshairthickness 1

Oyuncu
GeT_RiGhT
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 0
cl_crosshaircolor 1
cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap -1
cl_crosshairsize 5
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 1.15

Oyuncu
tarik
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshaircolor 4
cl_crosshairstyle 1
cl_fixedcrosshairgap -4.5
hud_showtargetid 0

Oyuncu
shroud
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 1
cl_crosshair_outlinethickness 1
cl_crosshaircolor 4
cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap 1
cl_crosshairgap_useweaponvalue 0
cl_crosshairsize 5
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 1.5

Oyuncu
karrigan
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 0
cl_crosshaircolor 1
cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap -2
cl_crosshairsize 3
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 0.5

Oyuncu
olofmeister
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 0
cl_crosshaircolor 1
cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap -2.5
cl_crosshairsize 4
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 0

Oyuncu
kennyS
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 1
cl_crosshair_outlinethickness 1
cl_crosshaircolor 4
cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap -1
cl_crosshairsize 3
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 1

Oyuncu
NBK
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 0
cl_crosshaircolor 4
cl_crosshairdot 1
cl_crosshairgap -1.5
cl_crosshairgap_useweaponvalue 0
cl_crosshairsize 2
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 0

Oyuncu
chrisJ
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 1
cl_crosshair_outlinethickness 1
cl_crosshaircolor 4
cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap 1
cl_crosshairsize 3
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 1

Oyuncu
s1mple
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 1
cl_crosshaircolor 1
cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap 0
cl_crosshairsize 2
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 0

Oyuncu
pasha
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 0;cl_crosshaircolor 1;cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap -2
cl_crosshairsize 4
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 1

Oyuncu
nitr0
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshairstyle 5
cl_crosshairsize 3.5
cl_crosshair_drawoutline 1
cl_crosshairthickness 1
cl_crosshair_outlinethickness 0.4
cl_crosshairdot 0
cl_crosshairgap -1

Oyuncu
coldzera
Kendisine ait crosshair kodu

Kod:
cl_crosshair_drawoutline 0
cl_crosshair_outlinethickness 1
cl_crosshaircolor 2
cl_crosshairdot 0;cl_crosshairgap -2
cl_crosshairsize 3
cl_crosshairstyle 4
cl_crosshairthickness 1.15

Bir sonraki yazımız olan CS GO konsol açma için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.  

CS GO KONSOL AÇMA NASIL YAPILIR ? (RESİMLİ ANLATIM)

Kodsuz cs go ayarları hakkında bilgi almak için ise aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Kodsuz cs go crosshair ayarları

Her Oyunu Oyna
araba oyunları araba oyunu oyna araba yarışı beceri oyunları en güzel oyunlar en güzel oyunlar oyna en iyi oyunlar her oyunu oyna io oyunları oyna online oyunlar oyunlar oyna oyun oyna savaş oyunları oyna savaş oyunu oyna süper mario oyunu oyna yarış oyunları
Kapat
Kapat